Какво да се случи с терен от над 40 декара до морето в квартал Крайморие? Това беше темата на обществено обсъждане, инициирано от Община Бургас с жители на квартала.
Теренът е общински. Започва от култовия, но вече премахнат, капан над пристанището и се вие покрай морето. На метри от него са частните парцели в бившия къмпинг Крайморие, където върви бурно строителство. Главният архитект на община Бургас Тихомир Райчев поясни:
"Във вида, в който са в момента строителните материали, не е лицеприятно. Територията ще бъде разчистена. Събранието е с идеята да изразите вашето виждане какво да се случи там, защото това е едно публично пространство. По смисъла на градоустройствения план там е публична общинска собственост. Целият имот е 44 декара по крайбрежната алея, но оползотворяемата площ е значително по-малка, защото обхваща и част от скалите."
Разни крайморци, разни виждания по въпроса. На една крайбрежна алея задължителни са пейките, смятат едни, а други не щат и да чуят за обновяване, което не е на метри от дома им:
"Трябва да има парапет обезопасяващ при разходка с деца. На самия ъгъл, който се получава на скалите, е хубаво да има постройка или кула, от която да може да се снима панорамата. С озеленяване и парково осветление."
"Ще правите парк, който е много далече от жителите на Крайморие. Оправете входа на плажа, градинката зад църквата, оправете плочките в центъра. Там не живеят хора. Там, който иска отива да се разходи, но първо облагородете квартала и тогава мислете за това място."
"Трябва да стане! 40 къщи има там, бунгала. Такъв хубав къмпинг, алеите готови. Всичко е готово да стане един парк на Крайморие. Като тръгне една жена с количката да отиде там на сянка, на хубаво."
Тонът се изостри между привържениците и противниците на идеята за парк. Чуха се гласове, че той ще бъде "за богаташите от новите къщи", но пред избора да гласуват за проект за пустеещия терен или изобщо кварталът да не получи нищо от голямата община, те все пак предпочетоха облагородяването на крайморската зона. Относно делението „ние“ и „те“, местни и приходящи, архитект Райчев напомни:
"Там има въведени сгради в експлоатация. Има административни адреси. Това, че вие сте свикнали тази територия да я наричате къмпинга-тя вече не е къмпингът. Всички, които имате имоти, знаете, че землището е урегулирана територия с проведени процедури и вие имате УПИ-та. Къмпингът е част от квартала. Който дойде от някъде другаде, отива до морето. Морето е привлекателното място."
В хода на обсъждането стана ясно, че сондажът е само на идейно ниво, финансиране към момента за терена не е предвидено, тъй като не е решено какво ще се прави, но и защото все още няма нов бюджет.
Източник:bnr.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар