Сдружението изпрати сигнал до президента Румен Радев, премиера Гълъб Донев, министъра на туризма Илин Димитров и областния управител Мария Нейкова
Търгът за отдаване на парцел до скалите на плаж „Нестинарка“ е незаконен, ощетява държавата с безобразно ниския наем от 25 стотинки на кв.м. и накърнява обществения интерес. Това пишат в сигнал до президента Румен Радев, министър-председателя Гълъб Донев и министъра на туризма Илин Димитров от „Сдружение на бизнеса в община Царево“.
Те настояват да се спре процедурата, обявена от областния управител на Бургас проф. Мария Нейкова. Търгът е насрочен за 11 април.
Държавата дава задълго под наем уникално местенце за бизнес в Царево
Както Флагман.бг вече писа, губернаторът обяви на търг за отдаване под наем на 405 кв.метра за срок от 10 години. Бъдещият наемател ще има право да изгради нощен бар/ресторант от 270 кв.метра и допълнителна търговска площ от 130 кв.м. Наемната цена започва от 1300 лева на месец.
Ето какво пише в сигнала, който бе изпратен и на Флагман.бг:
"Обявата за провеждане на търга буди сериозни тревоги и съмнения поради следното:
На първо място поземленият имот представлява морски плаж. До настоящия момент за същия не са извършени преки геодезични измервания и плажът не е отразен като такъв в кадастралната карта и имотния регистър, въпреки че същият отговаря на изискванията на чл.6, ал.2 от Закона за устройство на Черноморското крайбрежие (ЗУЧК). Плажът е добре известен и се ползва от жителите на Царево и гражданите, гостуващи в курорта.
Обявата е съобразена с изискванията на ЗУЧК, без официално в нея да е упоменато, че теренът реално представлява плаж по смисъла на закона.
Съгласно ЗУЧК отдаването под наем на подобни имоти може да направи единствено и само министъра на туризма, като законодателят е предвидил срок от 5 години.
Реално с визираната в сигнала "хибридна" процедура или се прави опит за заобикаляне на закона, или алтернативно администрацията на областна управа показва слабото му познаване.
Моля да обърнете внимание на факта,че отдавайки тези 405 кв.м. от имота реално се блокира потенциала да се използва или отдаде целия имот с обща площ от 5058 кв.м., което несъмненно би довело до накърняване на интереса на гражданите, и държавата, както и щета за фиска. В обявата не е посочена точната локация за поставянето на обектите, което ограничава инвеститорския интерес и създава впечатление, че търгът е предрешен.
При калкулирането на наемната цена за кв.метър, с оглен на първоначалната месечна наемна цена от 1300 лева и факта, че с процедурата реално се блокира целият имот, се получава наемна цена от 25 стотинки на кв.м.
25 стотинки на кв.м. - цена за наем на имот на първа линия на българкското Черноморие със собствен плаж. Подобна цена за наем на държавни имоти не е позната дори в най-мракобесната част от новата българска история.
За сравнение, абсолютно по същото време Министерството на туризма със Заповед № T-РД-16-83 от 02.03.2022 открива аналогичен търг за даване под наем за срок от 5 години на най-близкия съседен плаж, с обща площ от 5143 кв.м., находящ се на по-малко от 400 метра по права линия от посочения имот в обявата на Областна администрация, при първоначална цена от 12 418 лева. Ноторно известно е, че основният източник на приходи при подобни имоти са търговските площи и заведения. В имота, отдаван от Министерството на туризма, максималната площ по смисъла на чл.10, ал.7 и 8 от ЗУЧК, е в размер на 206 кв.метра, което е два пъти по-малко от горната обява.
Наемателят на плажа трябва да направи и допълнителни разходи, възлизащи на десетки хиляди левове на година за почистване, водно спасяване, които също би следвало да се калкулират в цената.
От горното следва да заключим, че Областна управа Бургас предлага два пъти повече търговска площ на цена поне 10 пъти по-ниска от обявената от Министерството на туризма. Освен стряскаща, разликата будии много сериозни въпроси по отношение на защитата на обществения интерес от различни държавни структури.
Град Царево е ноторно известен като спокоен и семеен курорт, за това свидетелстват много фествивали със семейна насоченост и изградените детски площадки в целия град. Потенциален проблем, явно неглижиран от страна на администрацията е, че се допуска изграждането на нощен бар в жилищен район, което неминуемо ще породи конфликти между почиващите граждани и тези, търсещи възможност за посещения на нощни заведения.
Позиционирането на предвидените обекти ще създаде реална опасност за активирането на свлачище, за момента спряно от изградена подпорна стена. Съгласно кадастралната карта на имота е нарушена територия за възастановяване, като основна причина за това е рискът от свлачище.
По-възрастните жители на град Царево ясно си спомнят, че строежът на водната пързалка в града навремето беше спрян заради опасност от активизиране на свлачището, точно на мястото, което е предвидено за разполагане на търговски обекти.
Съгласно обявата са предвидени 5 кв.м. за разполагане на мобилни химически тоалетни. За сравнение, стандартната тоалетна кабинка е с минимални размери 120х120 см, т.е. - в предвидената площ могат да се разположат най-много 4 броя мобилни тоалетни, които да обслужват 400 кв.метра заведения и търговски площи.
До имота няма канализация и път, което прави невъзможно обслужването на предвидените химически тоалетни и може да се направи обоснованото предположение, че заустването на отпадъчните води ще се извършва директно в морето и то именно в акваторията на най-хубавия плаж в Царево - "Нестинарка".
За финал ще поставя въпроса защо подобна процедура се обявява и реализира точно по време на избори и дали крайната цел не е отново българските граждани да бъдат поставени пред свършен факт, заобикалящ буквата на закона и силно увреждащ разпределението на обществените блага.
С оглед на всичко изложено, моля, за Вашето съдействие като своевременно извършите проверка и предприемете необходимите действия за защита на публичния интерес", пише в сигнала на "Сдружението на бизнеса в община Царево", което е представлявано от адв. Лъчезар Ковачев.
Източник: flagman.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар